Bloog Wirtualna Polska
Są 1 279 084 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Świat według kuzynki. Czyli o tym, co w polskiej trawie piszczy. Oraz o wychodzeniu z zaściankowości. Jakże trudnym psze Gości...

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1160491
Wpisy
  • liczba: 239
  • komentarze: 10455
Bloog istnieje od: 2070 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

WP.TV

Chanukowe świece czyli o przyjaźni, która nie zna barier i o tym, kto odkrył grupy krwi...

czwartek, 01 marca 2018 16:48

  

    Mieszkał w Warszawie, z wnukiem, którego wychowywał po śmierci córki. Tu miał swój warsztat introligatorski. Pewnego dnia chłopiec wrócił ze szkoły, pobity przez kolegów. Mówił, że krzyczeli za nim - „Żyd! Żyd!”. Student, który przynosił do warsztatu książki do oprawy, ostrzegł introligatora, że szykuje się pogrom. A on, mieszkaniec Warszawy, który wraz z innymi Polakami przeżywał klęskę Powstania Styczniowego, nie mógł uwierzyć, że może go spotkać od nich jakaś krzywda. W czasie pogromu modlił się, stojąc w oknie. Kamieniem został trafiony jego wnuczek. Wieczorem stary introligator zachowywał się tak, jakby odprawiał żałobę.
„Po chwili dopiero podniósł głowę i odezwał się głosem namiętnie drgającym:
- Pan się pyta, czy ja na bosiny siedzę? Nu, ja siedzę na bosiny! Ja popiół na głowę mam, i wór gruby na głowie mam, i na popiele ja siedzę, i nogi bose mam, i pokutę wielką mam, i wielką boleść mam, i wielką gorzkość...
Zamilkł i twarz znowu w ręce ukrył. Mała zielona lampka dawała jego siwej głowie jakieś szczególne widmowe niemal oświetlenie. Malec jęknął raz i drugi i znów zaległo milczenie.
    A wtedy wśród tej ciszy podniósł Mendel Gdański raz jeszcze głowę i rzekł:
- Pan powiada, co u mnie nic nie umarło? Nu, u mnie umarło to, z czem ja się urodził, z czem ja sześćdziesiąt i siedem lat żył, z czem ja umierać myślał... Nu, u mnie umarło serce do tego miasto!”
Płakałam przed laty, kiedy czytałam tę nowelę, będąc jeszcze dzieckiem. Dzisiaj wzruszyłam się znowu, pisząc te słowa...
"Mendel Gdański" Marii Konopnickiej, bo o nim to mowa, opublikowany został po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma "Przegląd Literacki"... Był reakcją pisarki na falę antysemityzmu, jaka przelewała się wówczas przez ziemie polskie...
Czy zainspirowała Konopnicką Eliza Orzeszkowa, wysyłając do niej list, w którym prosiła: czy prozą, czy wierszem, napisz jedną lub dziesięć kartek, słowo Twoje wiele zaważy, u wielu wiarę znajdzie, wiele uczuć wzbudzi, złych uśpi…?
**************************************************************************************
    Nie było antysemityzmu - i to jest moje szczęście – w domach, ani moich pradziadków, ani dziadków, ani rodziców, ani w moim.
    Padre, jako chłopiec bywał częstym gościem u Pana Bardasa, swego sąsiada z kamienicy w Równem, dyrektora hebrajskiego gimnazjum, człowieka powszechnie szanowanego w mieście. Zapraszał on tego urwisa w podartych spodniach do siebie, gdy spotkał go na schodach albo na ulicy. Na jego dzień dobry odpowiadał pytaniem: - Czy szanowny pan odrobił lekcje i ma czas? Czasu na ogół szanowny pan miał dość, z lekcjami bywało różnie ale nigdy nie odmówił zaproszenia na filiżankę gorącej czekolady. Dyrektor wołał wtedy do swojej żony: - Poprosimy o czekoladę i kawę... Pijąc aromatyczne i smaczne napoje rozmawiali na różne tematy, także polsko-żydowskie. Siedząc w gabinecie z regałami, na których ustawione były książki, oprawione w skórę ze złoconymi napisami na grzbietach, w nieznanym chłopcu języku. Polski urwis i żydowski nauczyciel. Tak rozwijała się, dziwna dla wielu, przyjaźń chrześcijańskiego dzieciaka i ortodoksyjnego, wykształconego Żyda. Pan dyrektor Bardas pożyczał memu Ojcu książki...
    - To był bardzo porządny człowiek - wspomina go dzisiaj Padre. Z podobną sympatią jego pamięć przywołuje inne żydowskie mieszkanki tej kamienicy - trzy siostry: Sonje, Henje i Manje, u których za gaszenie chanukowych świec dostawał cukierki. I Maszę, swoją pierwszą sympatię.
Padre nie wie, co stało się z dyrektorem Bardasem i Jego żoną, zniknęli, gdy do miasta wkroczyli Niemcy. Czy zdążyli uciec?
    Sonje, Henje i Manje zginęły, rozstrzelane przez Niemców i Ukraińców w gliniankach za miastem...Tak jak Masza, żydowska dziewczynka, przyjaciółka mego Ojca.
Padre z kolegą, ze ściśniętymi sercami widzieli z ukrycia ten pierwszy żydowski Holocaust w Równem... Zginęła wtedy blisko połowa 30-tysięcznej żydowskiej ludności miasta.
**************************************************************************************
    Przy okazji pisania tego tekstu wspominam Antoniego Reńskiego. Wielkiego Przyjaciela Żydów i jednego z nielicznych polskich uczestników Powstania w Warszawskim Getcie... Autora znakomitych "Chanukowych świec"... Pisałam kiedyś w magazynie o Antonim i naszej przyjaźni... Te "Chanukowe świece" mam z piękną dedykacją. Kto nie czytał, polecam... Dumna z faktu, że mogłam poznać tego Wielkiego, (a zarazem niebywale skromnego), Człowieka. Wyprowadził On z Getta kilka osób, m.in. Hannę, żonę prof. Ludwika Hirszfelda i jego córkę, Miriam...
W wieku 16 lat trafił do Szarych Szeregów. Wielokrotnie wchodził do getta, największego w Europie, z sekcją dezynfekcyjną. Wnosił paczki dla prof. Ludwika Hirszfelda, dla Janusza Korczaka od Zofii Nałkowskiej.
Kiedy w getcie wybuchło powstanie, walczył w nim do ostatniego dnia, żywiąc się pieczonymi na ognisku szczurami. Zaprzyjaźnił się z żydowskim chłopcem, który przylgnął do Niego, a miał przydomek Buenos, bo marzył, że po wygranym powstaniu wyjedzie do Buenos Aires. Ten chłopiec zginął. Antoniemu udało się, jakimś cudem, przeżyć. Siedział na Pawiaku, później w Gross Rossen.
    Wiedzą zapewne Państwo, że grupy krwi odkrył Żyd polskiego pochodzenia, dobrze znany Antoniemu prof. Ludwik Hirszfeld. To on oznaczył grupy krwi: 0, A, B i AB, co przyjęte zostało na świecie w 1928 roku! Oznaczył także czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Ratując tym samym wiele noworodków. Był prof. Ludwik Hirszfeld ((1884-1954) wybitnym bakteriologiem, serologiem i immunologiem. Był humanistą i patriotą, Był także twórcą polskiej szkoły immunologii. Jego dorobek to setki prac naukowych, o ogromnym znaczeniu w biologii i medycynie. A nawet ... w prawie (w sprawach dotyczących ustalenia ojcostwa).
*****************************************************************************
    Warto może uświadamiać tych, którzy na swoich ustach i na sztandarach niosą niechęć do Żydów. Informując ich m.in. o zasługach Ludwika Hirszfelda. Także o tym, że członkostwo w NATO, Sojuszu Północnoatlantyckim, gwarantujące nam bezpieczeństwo, zawdzięczamy organizacjom amerykańskich Żydów...
    Bo nas poparły!

Podziel się

komentarze (56) | dodaj komentarz

Standardy i maniery czyli o tym, jak Murzyn (sorry) zrobił swoje, Murzyn może odejść...

czwartek, 22 lutego 2018 15:35

   Dzisiaj flaki... Taki napis widniał kiedyś na jednej ze stołecznych restauracji. Ale nie o flaki do zjedzenia mi teraz chodzi. A o jelita, jeśli ktoś zapyta. Flaki przewracają się bowiem we mnie, po drugiej i ostatniej mej rozmowie z WP... Macierzystym portem, który okazał się złą macochą. 

 

   Ten list napisałam w styczniu.

"Szanowni Państwo z Redakcji Blogów[22WX5Y-4L56]

    Zaprosiliście mnie przed kilkoma laty na swój portal. Blog miałam wcześniej na Onecie. Magazynzbednychslow był w bloku "Znani blogują z nami". Miał sporo wejść, dobrze ponad milion i przynosiłam Wam dochód z reklam, nie biorąc ani złotówki (a jestem zawodowym dziennikarzem). Na blog nadal wchodzą Czytelnicy. Ergo skoro zaprosiliście - a teraz pokazujecie drzwi - apeluję do Was, przynajmniej o pomoc w przeniesieniu bloga. Onet ładnie się zachował wobec swoich blogerów - dając im możliwość exportu bloga. A nawet przedłużył termin zamknięcia blogów. Czy WP jest gorsza? Ergo umożliwcie przynajmniej możliwość wyeksportowania treści bloga z komentarzami do pliku .xml. To będzie przynajmniej honorowe zachowanie wobec osoby, która przez kilka lat przynosiła Wam dochód. Z góry dziękuję. kuzynka z bloga magazynzbednychsłow (kuzynkanetka.bloog.pl).

   I taką, niedbale i z błędami, napisaną odpowiedź dostałam. 31 sty, 13:39 (tu padło imię, które zmilczę)...

   Witaj, (oni wszyscy witają. o tym pisałam, korporacyjny nawyk - k)

   Ze względu na trendy i co raz (błąd "coraz" - k) mniej popularną formę jaką jest blogowanie zdecydowaliśmy się na zamknięcie serwisu Bloog.pl
Aktywni użytkownicy, którzy pozostali na naszej platformie mają sporo czasu na założenie bloga w innym miejscu.
Przeniesienie treści oraz podanie adresu nowego bloga w treści starego można zrobić do 31 marca 2018.
W naszym przekonaniu to wystarczający czas, by nowy adres zindeksował się w Google i zaczął istnieć w sieci.

W związku z tym, że nie wiemy gdzie Użytkownicy chcieliby przenieść swoje treści nie mamy możliwości stworzenie (literówka - k) jednego narzędzia, które dałoby gwarancjię (błąd - k)  poprawnego działania. (Nie wiedzą, dobre sobie - k). Dlatego Bloog swoim użytkownikom daje prawie 3 miesiące na samodzielne pobranie stworzonych treści (do 31/03/2018).

Polecamy jedną z dwóch największych światowych platform do bezpłatnego blogowania: (tu padły nazwy dwu platform- k)

   Przeczytałam i od razu odpisałam. Krew mnie o mało nie zalała... A mam rzadką - A RH minus. Wkurzyła mnie ta odpowiedź. Strzeżcie się pierwszych odruchów zwykle bywają szlachetne. Moje takie nie mogły być.   

   "To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Nie piłam też z Panią bruderszaftu! Powtarza mi Pani informację o tym, o czym już wiem, bo identyczną wiadomość już dostałam.  Czy mam wobec tego pisać albo dzwonić w mojej sprawie do kierownictwa portalu? Powtarzam: przynosiłam Państwu dochód przez kilka lat, nie dostając ani złotówki. Blog był w grupie "Znani blogują z nami". Chcę go przenieść na wordpress.com. Ale do tego potrzebna mi możliwość eksportu treści bloga magazynzbednychslow i komentarzy do pliku.xml... Ergo?

   Nie dana mi była łaska odpowiedzi. Pani niemiła pewnie się obraziła. Za ten niewypity bruderszaft. Znaczy uwagę. Ale to ja decyduję z kim chcę być na ty... Sroce spod ogona nie wypadłam, choć sroce (jak już wiecie Państwo) mogłabym bo to piękny ptak... A i w ani jednym słowie nie odniosła się do mego mejla.

   Zadzwoniłam do sekretariatu WP. Ale nie na skargę, bo nie jestem sygnalistą, a z prośbą o pomoc. Pani z sekretariatu obiecała pomóc. Poprosiła abym przesłała mejla na podany przez nią adres. Ergo rozbudowałam nieco ten wyżej cytowany - i dlatego nie będę go powtarzała, bo to prawie to samo... Bardzo to samo...

   A tu bęc...

   Ten ostatni mejl wysłany był 2 lutego. I co? I nic. Cisza zaległa jak drut. Choć dawno zmarł towarzysz Bierut. Telefon też się nie odezwał, choć proszono o podanie numeru. 

   - Nie dziwi już nic - powiedział kolega, który przeniósł tamten blog z Onetu. Tego nie może bo nie ma on rozszerzenia do pliku .xlm.

   Nie jestem przyzwyczajona do takich standardów - że nie odpowiada się na mejle i nie dzwoni. To absolutny brak kultury!!! W mojej redakcji ogólnopolskiej gazety nie pozostawiano bez odpowiedzi listów od Czytelników!!! A ja byłam nie czytelnikiem - a sui generis pracownikiem WP...

   A tu bęc...

   Bo pracowników też się dzisiaj traktuje po macoszemu... O tempora, o mores...

   Dzisiaj, po trzech tygodniach ciszy - od tamtej rozmowy - ponownie zadzwoniłam. Najpierw próbowano mi wmówić, że dostałam mejla z odpowiedzią. Że może on, niebożę, jest w spamie. Panowie i Panie, w spamie. Nie było. Nic nie było w spamie. A później powiedziano, że nie mają instrumentów aby mi pomóc. Ale brać kasę przez lata za reklamy, które chodziły na blogu mogli... Teksty Lecha Wałęsy, Marii Czubaszek, Magdy Umer, Andrzeja Poniedzielskiego, Hanny Bakuły  i innych, w tym moje, nieskromnej kuzynki, nie są ważne. Teksty są nieważne, liczy się tylko kasa... Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa... I dlatego blogom pokazuje się drzwi.. A ja pierwsza naiwna, druga i trzecia też ożeż, myślałam, że mnie już kiedyś nie będzie, a magazyn będzie...

   A tu bęc...

   Instrumentów do grania na partyturze, zwanej kulturą, jak widać (kuzynka jak się patrzy) w WP nie mają też. A Państwo Czytelnicy - na wsiakij pożarnyj, niech zapiszą może link do magazynu, który został przeniesiony z Onetu, gdyby z tym, coś nie daj Boże, się stało przed terminem 31 marca, choć o taką aż perfidię WP nie podejrzewam.... 

   I po co ja się, biedny Cyganek, przeniosłam tu z Onetu? Randall, nie daruję ci tej nocy, o pardon, namowy na przeprowadzkę ...  Daruję, bo skąd mogłeś wiedzieć, jak to się potoczy... Rolling Stones...

   O taką aż perfidię WP nie podejrzewam...

   O taką, che, che, aż nie....  

   Ale przekonamy się...  

 

https://kuzynkabietkablog.wordpress.com/


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

Rzeka bez powrotu czyli o tym, że krzyczeć chcę na cały głos i nie witaj bo to zły obyczaj

środa, 31 stycznia 2018 12:21

   Tak, to piękne zdanie, że życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech, ech... Taka chwila, no może prawie taka chwila, zdarzyła mi się w ubiegłym tygodniu, nagle i niespodziewanie, Panowie i Panie... A zdarzyła mi się, gdy usłyszałam coś, czego się nie spodziewałam: - Będę tęsknił...

   Te dwa słowa padły z ust kogoś niepospolitego, a w dzisiejszych, pokręconych czasach, rzadko spotykanego: kulturalnego, sympatycznego, ciepłego, słowem: człowieka z klasą. Z niebywałą klasą. Przystojnego też, ożeż! To, że tacy ludzie jeszcze są dzisiaj na tym padole łez, albo w tej dolinie róż i już, (i nie są to osoby z mojego pokolenia), to dziw nad dziwy... Ale i też, ożeż, paliwo, które ładuje akumulator, mocno ostatnio wyczerpany...

   - Ja też – odpowiedziałam... Donna zaskoczonna... Albo zastygła jak żona Lota na widok pięknego kota**..

   Więcej na ten temat nic nie napiszę, choć przerwę tę magazynową ciszę... Będę tęsknić...

   A tu bęc...

Mamy już połowę lutego, czyli zostało nam, kuzynce i Czytelnikom jeszcze półtora miesiąca zaglądania do magazynu w tym jego drugim wydaniu. Magazynu, który niezmiernie trudno wyeksportować na inną platformę. A to z powody braku instrumentów. Zwróciłam się niedawno mejlowo i telefonicznie do WP, z prośbą o pomoc w przeniesieniu bloga. I co? I nic... Dzisiaj standardem jest nieodpisywanie na mejle i nie oddzwanianie. Mimo obietnic. Pani z grupy WP, z którą rozmawiałam przez telefon pomoc obiecała i słowa nie dotrzymała. Naprawi ten błąd? Śmiem wątpić. Choć bardzo chciałabym się mylić. Ale w casusie takich ludzkich zachowań staję się człowiekiem małej wiary. I to nie tylko dlatego, że miałam to szczęście w życiu poznać ludzi z klasą. Nazwiska niektórych z nich uwieczniłam w mojej książce. Trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej, z czego jestem dumna. Do tego tematu jeszcze wrócę... W oddzielnym tekście o tym, jak mała kuzynka (no może nie taka mała, (167 cm plus obcasy) ocierała się o wielką historię...

   Nie lubię też jak ktoś, inna pani, posługując się korporacyjnymi modami i nawykami – zaczyna mejla od "witaj"... Po pierwsze bruderszaftu z tym kimś nie piłam, po drugie sroce spod ogona też nie wypadłam (choć sroce akurat mogłabym bo to piękny ptak), po trzecie forma "witaj" to... nie jest forma elegancka, na co już zwrócił uwagę Michał Rusinek i to dobre kilka lat temu, pisząc nawet, że nie odpowiada na mejle, zaczynające się od "witaj". To forma pewnej nadrzędności, tak może mówić ktoś starszy do młodszego, tak kiedyś mówił pan do chłopa. To słowo stygmatyzuje. To także forma spoufalania się. Tymczasem jest to jakaś pandemia, bo co dostanę mejla np. z firmy, w której coś kupuję, to witają mnie i witają. Co wejdę do jakiegoś sklepu online z opcją czatu, pada to nieszczęsne "witaj"... Zamiast zwykłego, porządnego "dzień dobry"!!!

   A tu bęc...

   Kiedy się dziwić przestanę? Na razie mi to nie grozi... Dziwię się i dziwię... Oto na stronie wielkiej firmy, której niestatyczna nazwa znana jest każdemu rodakowi - firmy, sprzedającej mydło i powidło, w recenzji książki o znanym polityku czytam "przywóctwo" i "trudnością" z tatą", a w innej, skądinąd solidnej, kupuję plecki na smartfona z obrazem "Krzyk" Munka... Tak Szanowni Czytelnicy, kupuję plecki z obrazem "Krzyk" Munka, a nie "Krzyk" Edvarda Muncha. Choć to z pewnością krzyk tego drugiego. A i Andrzej Munk kręcił filmy, a nie zajmował się malarstwem. Przez litość nazw obu firm nie wymienię, choć krzyczeć chce mi się nie ciszej ani nie mniej ekspresyjnie jak czyni to koleś na obrazie tego wielkiego i znanego,  malarza norweskiego. Znanego, jak widać, nie wszystkim. Pierwsza z firm poprawiła "przywóctwo" na "przywództwo", po mojej skromnej uwadze, przy okazji anulowania zamówienia, bo nie uruchomiła się opcja z opłatą, nie zauważając jednak, że obok w sąsiednim zdaniu jest "trudnością" zamiast trudnościom, i o czym też wspomniałam... O tempora, o mores....

   Gdy czytam posty rodaków pod różnymi tekstami, (aby wiedzieć co w trawie piszczy, a piszczy antysemicko, o zgrozo) to widzę, kuzynka jak się patrzy, że język polski trudna język i to niekoniecznie tylko dla obcokrajowców. Ergo jak tu można gwarzyć o patriotyzmie, jak wielu pisze "rozumię", a raczej "nie rozumię", zamiast "rozumiem", a raczej "nie rozumiem", a końcówki "om", zastępowane są nagminnie (a może właśnie dlatego) końcówką "ą", jak we wspomnianych trudnościach.... Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest "napewno" i "na prawdę", zamiast "na pewno" i "naprawdę".  

   Będę tęsknić...

   Do poprawnie używanego języka polskiego też, ożeż..

* w tytule, gwiazdki dać nie mogę, bo ogranicza mnie liczba znaków powieść Ernesta Hemingway'a

** na motywach fraszki Jana Sztaudyngera


Podziel się

komentarze (35) | dodaj komentarz

Głos trąby czyli o tym, że magazyn zaraz znika oraz o tym, że sytuacja ma zawsze rację...

środa, 27 grudnia 2017 11:24

   Poszły
konie po betonie i słonie po piasku. I to jak poszły! Moi Kochani, już do odwrotu głos trąbki wzywa, nawołując z wszystkich stron. Głos trąbki - a może raczej trąby. I tą trąbą jestem ja. Oto przeczytałam dzisiaj, że blogi jak kochasie odchodzą w siną dal. I to tak siną, że Sinobrody przy niej blednie. Ta sina dal to kosmos albo nicość. Właściwego nie podkreślać. Po prostu zniknę, he, nie będzie mnie. Magazyn, nieludu z miasta nieMahagonny zostanie zburzony... Zniknie 31 marca. Przyjdzie walec i wyrówna. Oto dożyliśmy czasów, w których Czytelników ma się w miejscu, do którego słonce nie dochodzi. Nawet jak się bardzo stara... Pisałam nieraz na blogu, że jedyną stałą rzeczą na świecie, a właściwie stanem - a nie rzeczą jest ZMIANA. Ale do kurzej twarzy, albo pewnej innej nędzy, te zmiany w dzisiejszych, za ciekawych czasach zachodzą zdecydowanie za szybko. Za szybko. Tak się nie da żyć. Człowiek musi mieć jakieś punkty zaczepienia w tej rzeczywistości...

   A tu bęc...

   Nie ma już znajomej apteki za rogiem, z miłą panią magister, która potrafiła doradzić, czym się kurować, bez wycieczki do przybytku z wirusami, psze Pana i psze Pani.  W nowej aptece panie za ladą (żeny za pultem) zmieniają się jak rękawiczki. Itd, itp, etc. Nie powiem, łza nie zakręciła się w mym oku, choć żal musnął me serce - bowiem od jakiegoś czasu próbuję stosować w życiu zasadę: nie przywiązywać się ani do rzeczy, ani do miejsc, ani do ludzi. I pamiętać o tym, że sytuacja ma zawsze rację... Według Jogi...

  

   Nie powiem. Ale napiszę: przyzwyczaiłam się do odwiedzin w magazynie, gdzie leniwie życie płynie... Ergo jednak przywiązałam...To tu przeżyłam kilka wzruszeń, kilka zdziwień. Czyli stanów, dla których warto żyć... Teraz trzeba będzie się odwiązać...

   A tu bęc...

   Bęcki sypią się jak z rogu obfitości, psze Szanownych Gości... I niebawem będę nie tylko donną porzuconną ale jeszcze jak Jan bez ziemi... Bez majątku trwałego, choć wirtualnego... Ożeż... I to też?

   Podobno wszystko ma swój czas. Ale uważam, że ten tu w magazynie, gdzie leniwie życie płynie, przyszedł za szybko. Zdecydowanie za szybko. Pędzikiem... Choć pewnie zgodnie z tempem zdecydowanie za ciekawych czasów... Zaprosili człowieka na portal, a teraz pokazują drzwi i to wyważone... O tempora, o mores...

    Mój (nasz) czas na na bloog.pl właśnie zaczyna się kończyć... Początek końca już trwa, bez ha, ha... Ale jeszcze nie mówię (i nie piszę) żegnajcie...

   Jeszcze nie...


Podziel się

komentarze (68) | dodaj komentarz

Sądy i osądy czyli o łatwości oceniania innych oraz o tym, że świat nie jest czarno-biały

czwartek, 30 listopada 2017 16:37

  Była rezerwacja, poloneza czas zacząć. Ale to nie będzie tekst na czasie (nie na czacie, na czasie) - czyli o reformie polskiego sądownictwa. Jak mógłby to sugerować tytuł. Bo co mam pisać, biedny Cyganek... Koń, jaki jest, każdy widzi.

   Niedawno rozmawiałam z Nocnym. Lekko zniechęconym, na chwilę weny pozbawionym. - Kolego – powiedziałam do niego. Rymie sio. - A co to dla Ciebie za różnica czy czyta cię 2, 20, 200 czy 2 tys. osób? Bo dla mnie żadna. Niech to nie ma dla ciebie znaczenia. Piszesz ciekawie, lubię cię czytać, pisz dla mnie, dla Czcigodnej (choć może nie w tej kolejności;-)... Dla takich jak my.

   Dopóki cię to kręci, bawi, pociąga (właściwego nie podkreślać) to pisz...

   Tyle tytułem wstępu. Na Fb nie odzywam się w ogóle. Albo jeszcze rzadziej. Ale dzisiaj się odezwałam. Bo przeczytałam tekst, wrzucony przez dobrze mi znany Antykwariat Warszawski. A zilustrowany okładką książki biograficznej o Zygmuncie Kałużyńskim, którą właśnie oferuje:  "Pół życia w ciemnościach" ... Po raz pierwszy ten tytuł nosił mój tekst o tym nieprzeciętnym krytyku.

 

"W życiu to się mało myśli o życiu." - Zygmunt Kałużyński

Erudyta i gawędziarz. Miłośnik kina, jazzu, muzyki poważnej i kultury francuskiej. Mistrz autokreacji. W życiu prywatnym ciepły, dobry i uczynny, w życiu publicznym - bezwzględny krytyk bez wahania wygłaszający niepopularne poglądy. Przez kinomanów uwielbiany, przez wielu twórców - znienawidzony. Z upodobaniem cytował wypowiedzi, w których... luminarze polskiej kultury folgowali swojej niechęci do niego. Krzysztof Zanussi widział w nim upadłego wyrobnika w służbie stalinowskiej, zaś Agnieszka Holland szkodnika niszczącego kulturę narodową.

Biografia jednego z najbardziej wyrazistych polskich krytyków filmowych pióra Wojciecha Kałużyńskiego - nomen omen - krytyka filmowego (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa)...

 

Bardzo go brakuje w polskiej tv - napisała jakaś Pani. Ktoś inny dodał:

Pięknie określił Zanussiego: reżyser Zanudzi.

A potem poszły konie po betonie. Kolejny pan dorzucił:

    "Ja się sprzedaję za pieniądze - obruszył się Kałużyński z godnością - a nie za miejsce stojące w komunistycznym Panteonie. Niech pan mnie nie miesza z arywistami, ja uprawiam najstarszą profesję. Oni wrzeszczą, wywijają czerwonymi płachtami i maczugami deklaracji w druku. Ja się uśmiecham i inkasuję." Leopold Tyrmand "Dziennik", pod datą,24 lutego 1954. Dla mnie TW Literat nigdy nie był busolą, choć trzeba przyznać, że w ponurym pejzażu PRL wyróżniał się.:

   Mały donosik, czemu nie, bez che, che. Ergo postanowiłam się odezwać. Czego nie czynię w ogóle. Albo jeszcze rzadziej...

   "Szanowna i Droga Pani - pisał do mnie w prywatnym liście w chwilę po tym, gdy opublikowano mój tekst o nim w centralnej gazecie - Dziękuję z całego serca za Pani tak życzliwe i z takim nieczęstym dla mnie zrozumieniem przedstawienie mojej osoby... " Tak, zrozumienie drugiego człowieka bywa znacznie trudniejsze od jego osądzania. A i dystans do siebie i świata w Ojczyźnie naszej, którą kochać trzeba i sanować to rzadka przypadłość.

   Napisałam. Bo musiałam. I chciałam. Mierzi mnie bowiem, powiem, ta niezwykła łatwość w osądzaniu innych. I czytania bez zrozumienia...

   A i PRL – wcale nie był ponury. Dzięki takim ludziom jak Pan Zygmunt. Kultura kwitła w nim aż miło. PRL – to była moja ojczyzna. Podarowano mi ją w Jałcie. Miałam wybór? Wzięłam. Choć gdy dawali nie było mnie jeszcze na świecie...

   Nie wszyscy mogli emigrować. Ktoś musiał pchać ten wózek. I wielu pchało go naprawdę dobrze. Nie wyrzekając się przy tym przyzwoitości.  Tylko wcześniej – ktoś musiał go podnieść z ruin.

   Tych prawdziwych ruin...

 


Podziel się

komentarze (36) | dodaj komentarz

Groby i uczeni* czyli o tym aby iść za ciosem i o tym, że praca nieszczęściem bywa...

poniedziałek, 16 października 2017 18:20

   "Kiedy byliśmy sierotami" – tytuł jednej z książek noblisty Kazuo Ishiguro nasunął mi dzisiaj pewną asocjację... O pardon, nie wszyscy byliśmy (czas przeszły niedoskonały** - od słowa być albo nie być - oto jest pytanie;-)) – moi rodzice nie opuścili jeszcze (na szczęście) tego padołu łez albo tej doliny róż i już, a nawet mają się całkiem nieźle. Co pozwala mi być ciągle jeszcze dzieckiem.

   A tu bęc...

   Moje geny jak widać, (kuzynka jak się patrzy), nie są najgorsze (a wyżej genów nie podskoczę i w tym przypadku nawet chyba mi by się to nie opłacało)... Tak czy siak, jeśli nie będę turlać się po tym łez padole tyle lat, co moi rodzice, to o co chodzi - trochę dłużej będę umarła. Że przypomnę zdanie Czecha ulubionego, Milenie Jesienskiej tak prawiącego...

    Ale, ale, sierotą można być mając oboje rodziców w dobrym zdrowiu. Wszak słowo sierota jeszcze,  ha, inne nieco znaczenie ma.  Tu znowu muszę wyznać miłość polszczyźnie, bo choć to trudna język, tyle różnych znaczeń jednego słowa ma... Podobną może się podobno pochwalić jeszcze chiński, (jak mi zeznał pewien tłumacz języka japońskiego) ale, że nie był to tłumacz przysięgły, nie wiem, czy można mu wierzyć;-)... Podobno w chińszczyźnie jedno słowo może mieć i sześć znaczeń. W naszym trudna język też zdarzają się słowa o kilku znaczeniach: baba, zamek, klucz, koty, mysz, pióro, wąż, korek... Ale ufff, nie słowa te kocham, a grę słów...

   Zresztą, co tu wymagać od ludności miast i wsi aby używała bogactwa języka naszego, gdy uch, ona malutki ma zasób słów. Mimo powszechnego obowiązku nauczania! To jest ubóstwo kroczące... Gdy tak patrzę hen za siebie, na te lata co minęły, to robi mi się smutno, że nasza polszczyzna, tak strasznie katowana, tak schodzi na psy... Sponiewierana. Pieski wybaczcie...

   A teraz, psze wycieczki, temat z innej beczki... I ścieżki, którą niebawem podążymy... 

   Nasz suweren bez przerwy obnaża, kurza twarz, swoją zatroskaną twarz. O cudze sprawy! Steki (mięsne też, ożeż) obelg wylały się na córkę aktora, znanego z "Czterdziestolatka". Oto suwerenowi nie podobało się, że grób aktora nie jest na bogato. A nawet na bardzo skromnie. Co kogo obchodzi, jak wygląda cudzy grób? Co to za wchodzenie z butami w czyjeś życie pozagrobowe? Ja na przykład nie trawię tych wszystkich "katakumb" z lastryko albo z chińskiego marmuru, które jak mury pną się do góry... Wolę skromne groby... Ale daleka jestem od tego aby właścicielowi wielkiej pieczary artykułować, że mi się ona nie podoba. Wolnoć Tomku we własnym (na wieczność) domku... No może nie do końca wieczność...

* "Bogowie, groby i uczeni" C.W Cerana, znakomita książka o tajemnicach archeologii (czytałam w kolebce, zanim urwałam łeb hydrze)...

** "Czas przeszły niedoskonały" tytuł kolejnej książki wspomnianego już kiedyś w magazynie  Juliana Fellowesa, autora cytowanego tu już zdania: "Ojciec dał mi wolną rękę. Powiedział: – Jeśli już spotkało cię to nieszczęście, że musisz pracować na swoje utrzymanie, to na litość niebios, rób chociaż coś ciekawego... "

   Mnie padre, sponsor jednych i drugich studiów, tego wprawdzie nie powiedział ale gdy wydrukowano mój reportaż o Polaku, który był w Waffen SS, w znanym piśmie literackim - zaprosił mnie na kawę do "Viktorii" i rzekł – idź za ciosem...

   Czy aby na pewno poszłam?


Podziel się

komentarze (72) | dodaj komentarz

Duszny kraj czyli o tym, że trzeba wierzyć w człowieka i o tym by nie dać się pokroić...

poniedziałek, 11 września 2017 17:05
   Pogłowie przyjaciół mi spadło. Jedni są zapracowani, zmęczeni biegiem w wyścigu szczurów, inni są mi coś winni. Jeszcze inni się poobrażali, jakby byli mali. I milczą jak Rejent Milczek a nawet tych rejentów cały magazyn;-). Albo inna wataha. Za przeproszeniem. Albo i nie... Bo homo homini lupus est! Jeszcze gorzej bywa w pewnej grupie zawodowej - medicus medici lupissimus est! Ale wszak nie ilość, a jakość. Droga przede mną daleka, a ludzi, z którymi mi po drodze jakby ciut mniej. Ale już nie mam potrzeby dorzucania do swojej galaktyki FABRYCZNIE nowych przyjaciół. Choć wyjątek zawsze zrobię. Z powodu wielkiego sentymentu do wyjątków;-)... W każdym kątku po wyjątku.

   Pogłowie przyjaciół mi spadło? Bzdura. Pogłowie prawdziwych przyjaciół nie spada nigdy. Poza jednym pewnikiem i wyjątkiem - śmiercią - przed rokiem straciłam przyjaciela!

   Wśród prawdziwych przyjaciół psy zająca zjadły. I jeszcze narzekały, że był twardy. Powtórzę zdanie, cytowane przedwczoraj w rozmowie z wielonickiem...   

   My czasami dobrych znajomych bierzemy za przyjaciół. A wystarczy byle mocniejszy życiowy zakręt i niejeden taki przyjaciel wypada na tory z pociągu relacji przyjaźń albo na inne pobocze. Kilka lat temu prowadziłam pewną korespondencję, przekonana, że rośnie mi Wania, kandydat do partii, o pardon, na przyjaciela. Padały przyjacielskie deklaracje z obu stron...  Postanowiłam powiedzieć "sprawdzam"... Jak Andrzej Wyszyński, ufam i sprawdzam. A, że w tym samym momencie przez przypadek, zwany losem znalazłam się w dołującej sytuacji życiowej, napisałam do kandydata na druha i brata mocno emocjonalny list. I co? I nic. Wsparcia potrzebowałam, dobrego słowa...

   A tu bęc.

   Cisza, milczenie... Sprawę losową rozwiązałam sama, bez wsparcia listowego, słownego, tak mi wtedy potrzebnego... Tak to już w życiu plecie się he, he, że jedni nam się sprawdzają, a inni nie. Czasem bywa tak, że ci, za których ręczymy, za których dalibyśmy się pokroić i to na cieniutkie plasterki okazują się funta kłaków niewarci. A raczej warci. Tylko funta kłaków! A ci, za których kiedyś pięciu groszy byśmy nie dali, porażają nas nagle wielkością swojego ducha. Żar przyjaźni dla nas z niego bucha…

   Tak to już jest na tym padole łez, albo w tej dolinie róż i już, że jak jesteś kimś, to przyjaciół masz wielu. A nawet bardzo wielu, bez liku. Co za licho to liko? Zaraz sprawdzę. Ale gdy spadasz ze stołka, zaczynasz robić za pachołka. Albo ciut wyżej pachołka. Tego, na jezdni.

   Bywałam kiedyś często w domu trzeciej - wtedy - osoby w państwie. Był to dom otwarty, przyjazny ludziom. Dzisiaj chyba nie ma już takich domów... Za wiele... Toteż drzwi się w nim nie zamykały. Wielkie, wysokie drzwi prawie 200-metrowego, przedwojennego mieszkania. Życie towarzyskie w tym domu kwitło jak krokusy na tatrzańskich halach wiosną. Gdy trzecia osoba w państwie zachorowała i odeszła ze stanowiska, odeszli i przyjaciele. Choć było ich tak wiele (u), to pozostała garstka, a raczej piąstka. I to bez małego palca. Gdy trzecia osoba w państwie pożegnała ten padół, wdowa, wielka dama, została prawie sama...

   My z Bożej łaski kuzynka i Strzelec, ognisty znak zodiaku (Łucznik przyjaciel całego świata. A i okolic też) na dzień dobry nadal stawiamy każdemu nowo poznanemu człowiekowi, jaki stanie na naszej ścieżce życia, obojętnie czy w sieci czy w realu, plusa, wielkiego jak K-2 razem z Mount Everestem. Plus Manaslu i Makalu jeszcze dołożone. Bo tak mam, że mimo wielu zdziwień (żeby nie nazwać ich rozczarowaniami) ciągle jeszcze wierzę w człowieka (choć niekoniecznie tej samej co ja nacji). I widzę go po swojemu. Po swojemu czyli dobrze. Do czasu. Bo czasami, a nawet bardzo często, okazuje się, że z wielkiego plusa robi się minus. I to minus ujemny, niestety.  

   Ale, że w nasze widzenie świata wpisane jest zdziwienie/rozczarowanie, ergo nie drzemy szat bośmy nie Rejtan, nie gorzkniejemy, bośmy nie gorczyca, ani inny piołun, a wstajemy, otrzepujemy się. I idziemy dalej. – Nie po drodze mi z Wami towarzyszu – mówimy otwartym tekstem. Choć po cichu. Albo, częściej, mówimy to sobie w duchu i wycofujemy się na z góry upatrzone pozycje. Czyli podajemy tyły. Bo lepiej z prawdziwym przyjacielem zgubić, niż z oportunistą znaleźć. No i warto pamiętać o tym, że ludzie nie wybaczają dobrych uczynków. Może z nimi nie przesadzać?

  W życie każdego z nas wchodzi wielu ludzi. A nawet bardzo wielu. Ale tylko nieliczni z nich zasługują na to, by zostać w nim, jeśli nie do końca, to przynajmniej na dłużej... Tylko nieliczni zasługują na miano prawdziwych przyjaciół. Bo nie ilość, a jakość. Takoś.

   Teraz do tytułu aluzja mała... Jak mogłam przegapić, jak mogłam... "Duszny kraj" Filipa Łobodzińskiego, wiersze Dylana, Koleżanko i Kolego...

   Duszny kraj... Aj, waj...

 


Podziel się

komentarze (86) | dodaj komentarz

Motyle w brzuchu czyli o tym, co niegrzeczne oraz o świecie na czubku członka postawionym

niedziela, 20 sierpnia 2017 13:29

   Jakiś czas temu (nieodległy) przez nasze media przetoczyła się dyskusja na temat wypowiedzi Jerzego Owsiaka, dotyczącej seksu i jednej z posłanek. Przyglądałam się jej z zainteresowaniem (dyskusji, a nie posłance) albowiem powiem, że zadziwiają, mnie psze Gości, różne rodzaje ludzkiej wrażliwości...

    Nie ma dla mnie najmniejszej wątpliwości, że Jerzy Owsiak radząc posłance, żeby zajęła się seksem, przekroczył granicę przyzwoitości. Rymie, ty nie w Rzymie? Znowuś mnie opętał, choć jam grzeszna, a nie święta...

   "Prawdopodobnie Owsiak chciał ugodzić i ośmieszyć Krystynę Pawłowicz, która zaszła mu za skórę. Użył okropnego argumentu, ale najwidoczniej w Polsce panuje taki mental, że nawet ludzie formatu Owsiaka, kiedy już wyłączają myślenie, bo są wykończeni, lecą na tej fali. Większość Polaków właśnie tak myśli. Wystarczy zajrzeć do internetu, podstawa zdrowia kobiet to w******y seks, chłop i dzieci. Polska wersja niemieckiego Kinder, Kuche, Kirche.

Nie mam wątpliwości, że Jurek Owsiak to człowiek o wielkim sercu i dobrych intencjach. Nie chodzi też o posłankę Pawłowicz, która sama narzuca określony styl dyskusji. Problem w tym, że używając argumentu, jakim posłużył się Owsiak, wysyła się do kobiet komunikat: jak będziesz agresywna, kłótliwa i bezczelna, usłyszysz, że pomieszało ci się w głowie z nadmiaru niezaspokojonej chuci. Tak się mówi feministkom: jakby miała chłopa, to by przestała się ciskać.

Nie tylko feministkom. Wszystkim kobietom tak się mówi: potrzeba ci męża i dziecka, bo kobiety służą do seksu (wersja męska) i rozmnażania (wersja kościelna). Ale o czym świadczą te argumenty? Że świat facetów, którzy tak myślą, kończy się na czubku ich członka. Polacy są największymi mizoginami Europy. Nawet południowoamerykańska kultura macho w porównaniu z nami przypomina różowe baletki. Samoloty LOT-u powinny mieć wąsy pod dziobem. " To opinia Manueli Gretkowskiej, jaką wyartykułowała w rozmowie z Malwiną Wapińską-Piotrowicz, w O! Kultura nr 51, Onet. Absolutnie się z nią zgadzam.

   Tymczasem inna pani pisarka, Małgorzata Kalicińska, ta od "Domu nad rozlewiskiem", w którym to domu udało mi się kiedyś zagościć na krótko, bo tylko do 30 strony i to z wielkim bólem oraz poświęceniem (pani w bibliotece, gdy zwracałam to wybitne dzieło, westchnęła z ulgą, bo miała tak samo) zapytała na Fb znaną dziennikarkę, Elizę Michalik:
"GDZIE jest ten nietakt Jurka? "„Niech pani spróbuje jednej rzeczy – seksu. (…) Poczuje pani motyle w brzuchu, rozluźnione plecy, wiatr we włosach, a może przez to w głowie też się poukłada”

   Ożeż... Ona naprawdę nie widzi nietaktu w tej wypowiedzi!!!

   I brnie dalej, powołując się na Shreka i... Szekspira... "(...) I GDZIE jest cośkolwiek wulgarnego w tej wypowiedzi? Czym się różni "Niech pani spróbuje seksu" od "Niecha pani spróbuje jogi, czekolady, sportu, śpiewu"? (...) Przypomnę Shreka, a ściślej Osła :Niech mnie ktoś przytuli" i "Poskromienie złośnicy"
Seks, motyle, wiatr? Ależ BARDZO PROSZĘ! strasznie rozdęta sprawa..."

   Szekspir przewraca się w grobie, Shrek też by się obracał, gdyby tylko mógł, ale animacja rządzi się innym prawami, psze Pana i Pani... A duże litery pochodzą od pani pisarki.

   No, no, no, no i postawić seks w jednym rzędzie oraz zdaniu razem z jogą, czekoladą, sportem i śpiewem, wielka sztuka. Tylko z dostępem do tych "towarów" bywa różnie... Zwłaszcza dla osób, dla których seks wiąże się z miłością... A nie mechaniką;-)...

   Nie psze pani, sprawa nie jest rozdęta. Bo słowa pana Owsiaka padły w przestrzeni publicznej, przy ponad 200-tysięcznej młodzieżowej publiczności. Tu kanclerz Jan Zamoyski się kłania! Ergo publicznie też mają prawo być ocenione. I nie chodzi tu wcale o jakiś sąd nad Owsiakiem i radzenie mu, co ma zrobić. Zwłaszcza, że przeprosił, choć te przeprosiny wymógł na nim dziennikarz, którego był gościem. Popełnił gafę i tyle. Bo rada, jaką dał posłance, robiąc z siebie Wujka Dobrą Radę - aby uprawiała seks bo to dobrze robi na głowę - skierowana do każdego, bez względu na płeć, wiek, stanowisko czy funkcję, - zawsze jest i będzie nietaktem!!!

   Znam wiele osób, samotnych, które raczej nie uprawiają seksu, z różnych względów, a są pogodne, ciepłe i sympatyczne. I niesympatycznych seksohlików. To tak na marginesie..

   O tempora, o mores. Ergo chyba wysiądę z tego pociągu na przystanku - grubiaństwu mówimy stanowcze nie... Ale zanim wysiądę, to jeszcze powtórzę (może się komuś utrwali) - aluzje do czyjejś seksualności (bez względu na ich intencje) to gruby nietakt. Tak, to smutne, że oto dożyliśmy czasów, w których seks wprawdzie przestał być tematem tabu, ale stał się elementem oceny ludzkiej kondycji umysłowej.

   A swoją drogą jak ten Immanuel Kant doszedł do swego imperatywu kategorycznego, bez ach, takich rad ?

 

 

 


Podziel się

komentarze (50) | dodaj komentarz

Królowa lodu czyli o losie, co zaskakuje i o tym, że uroda świata polega na różnorodności

środa, 26 lipca 2017 16:36

     " Poszły konie po betonie i słonie po piasku. A polskie żubry (rano kawka, wieczorem
żubr) po trawie. W białowieskiej enklawie. Żubra wyprowadzam tu z Białowieży nie bez powodu,
a nawet z premedytacją skonfundowana tym, jak kiepskie buty reklamuje nasza
znakomita cyklistka. Jeśli jeszcze je nosi, to daleko nie zajdzie. Niż zaszła.
Znaczy zajechała." A kuzynka tak zaczynała.... 23 lipca 2012 roku na WP, pierwszy felieton w magazynie, gdzie leniwie życie płynie.

   A tu bęc...

   Bo dzisiaj żubrów z Puszczy Białowieskiej już bym nie wyprowadzała. A nawet nad ich losem i losem drzew zapłakała. O ile niektóre z żubrów rzeczywiście będą przeznaczone do odstrzału!

    Pięć lat minęło, jak sen jaki złoty. I to dwa dni temu. Zagapiłam się, o rety, niestety. Nie czciłam ani nawet nie odnotowywałam żadnej dotąd rocznicy, ale pięciolecie, wiecie, wypadałoby jakoś uczcić. Wybaczcie kuzynce, że tak nierozważna czasami, bez tchu... Ale wpadłam dzisiaj ponownie z niespodziewaną wizytą... Co czynię ostatnio rzadziej niż wprzódy bywało, albowiem zajęta jestem życiem towarzyskim, lekturowym oraz uczuciowym. A zwłaszcza uczuciowym... Wpadłam jak śliwka w kompot poziomkowy. Oto, w najmniej spodziewanym momencie drgnęło nagle i niespodziewanie zamrożone (już) po śmierci księcia oraz ostatnim związku, serce Gerdy, o pardon, kuzynki. A to za sprawą pewnego Kaja. I pewnie nie byłoby nic szczególnie szczególnego w tym fakcie, bo Amor czasami (bardzo czasami) trafia mocno swoją strzałą w ludność i cywilną i wojskową, gdyby nie pewne ale...

   A tu bęc...

   Bo rąbek prywatności już zasłonięty... Co to będzie, co to będzie... Wracamy do tego co było...

   Teraz Panowie i Panie, będzie małe podsumowanie... I podziękowanie...

   Bo po pięciu latach współmagazynowania, wypada podziękować tym, co byli tak mili, że magazyn zbędnych słów ze mną tworzyli... Piśmienni...

   Najpierw podziękuję najstarszym towarzyszom mej magazynowej doli – Evie70, Mamie Kluski i Cryo... Za ciekawe posty, za towarzystwo także i w poprzednim, starym magazynie (jeszcze żyje, jeszcze tam ludzie zaglądają i czytają, serce magazynu ciągle bije, serce czyli licznik)...

   Cryo – nie zapomnę Ci tej zupy pomidorowej... Najsmaczniejszej, jaką spożywałam w swoim krótkim życiu. Evuni – pięknie dziękuję za wszystkie posty, w tym ten, w którym napisała, jak to kiedyś na pewnej uczelni w Rosji, w Petersburgu, Polacy i Rosjanie z premedytacją gorzej zdawali egzaminy, aby dopuścić do studiów swoich żydowskich kolegów... Dlaczego świat nie idzie w tę stronę? Przecież jego uroda polega na różnorodności, psze Gości. Pewnie podaję to niedokładnie, bo forpoczty sklerozy robią swoje, ale to był jeden z postów, przy którym się mocno wzruszyłam. Tak było też przy innym, o samobójstwie pewnego artysty słowa. Wzruszałam się tu, w magazynie, kurza twarz, nie raz!!!

   Mamo Kluski, dziękuję Ci za wszystkie posty i listy, ale z Twoją babcią, gdyby żyła chyba polemizowałabym. A propos służby i obrażania. Nie tylko bowiem służba się obraża, bo i wśród niej są wspaniali, nie małostkowi ludzie... Jak w każdej grupie zawodowej... Nie zapomnij pozdrowić ode mnie Promenady Anglików;-)...

   Leo dziękuję za każde dotowarowanie magazynu, za lekcje łaciny i za korespondencję mejlową, zdecydowanie najciekawszą i najbardziej poetycką ze wszystkich, jakie prowadziłam w sieci... Gość z taką znajomością poezji to prawdziwa cymelia. Byłam w szoku. I tak mi zostało. Ileż roboty miał pewien szpak, zwinny tak... Z enzymem! Mam kilkaset listów od człowieka nieprzeciętnego, od humanisty, od geniusza, szkoda, że ha, czytywałam je tylko ja... Jakbyś pojawił się w magazynie, gdzie leniwie życie płynie i dał kiedyś pozwolenie, chętnie bym je opublikowała... Oczywiście z cenzurą;-), dotyczącą prywatności, psze Gości... Kłaniam się też drugiemu ego, Kolego;-)...

   Marynie dziękuję za ciekawe komentarze śliczne, socjologiczne... Nocnemu za szafę z autografami i posty od Pana niestarosty...

   Bon Mot za powiew młodzieńczości i świeżości w tym towarzystwie dinozaurów...

   Iwonie S. i Lwicy dziękuję za słowa, rzadkie, ale też cenne, bo utwierdzające główną magazynierkę w przekonaniu o sensie dorzucania towaru do magazynu zbędnych słów...

   Dziękuję też innym, których tu nie wymieniłam, m.in. Kuzynowi – czyli wszystkim tym, którzy tu bywali, odzywali się albo nie odzywali... 

   " Tu przypomnę stare powiedzenie: trzeba umieć wycofać się z
wdziękiem, kiedy czas już przychodzi na drzemkę. W danej chwili mam na myśli
reklamę pewnego do stawów smarowidła. Wygląda na to, że jego substancją czynną
jest szalej. Bo po posmarowaniu obolałej nogi Pani szaleje na parkiecie. Gdzieś
w mordobijskim powiecie. Oj, szalała, szalała, oby też kostki nie złamała!

   Wszystko ma swój czas. Mój na na bloog.pl właśnie zaczyna się kończyć..."

   Taka była puenta pierwszego felietonu sprzed pięciu lat...  Jak widać, końca nie widać;-)...

 


Podziel się

komentarze (44) | dodaj komentarz

Czerwone okulary czyli o królikach, wyciąganych z kapelusza i o tem, co przedtem i potem..

piątek, 23 czerwca 2017 18:06

   Prawie miesiąc szukałam dla siebie nowych okularów przeciwsłonecznych. Szukałam ich w sieci, szukałam w realu. I mówiłam sobie, wiecie: szukajcie - a znajdziecie. Dwa razy zamawiałam przez internet z odbiorem w salonie, zakładając, że to nie będzie kot kupiony w worku. W końcu okulary są do twarzy, a nie twarz do okularów... Do niedawna wydawało mi się, że dobrze mi w każdych. A to od czasu, gdy przed laty utopiłam w Morzu Śródziemnym na Costa Brava swoje duże okulary i pożyczyłam od Joanny Białek, dzisiaj Racewicz, lennonki. I wyglądałam w nich dobrze. A nawet bardzo dobrze. Czego nie da się powiedzieć o kapeluszach, bo dobrze mi tylko w dużych;-)... Dobrze mi tylko w kapeluszach, z których da się wyciągnąć królika. I to niejednego...

   Wracamy do okularów. Pierwsze z nimi zetknięcie miałam w dzieciństwie. A to za sprawą Lucyny Krzemienieckiej: "Przez cudowne okulary"...

   A tu bęc...

   Zleciało... Każdemu zleci...

   Oto wchodzę powoli (bardzo powoli) oraz dostojnie, (no może trochę dostojnie) w wiek, w którym okulary przeciwsłoneczne zaczynają stanowić jeden z atrybutów urody. Nie mówię, że najważniejszy. Ale niewątpliwie dodają tajemniczości. Nie mówiąc już o ochronie oczu przed promieniowaniem słonecznym. Przez lata traktowałam okulary przeciw jednej z planet jako sui generis przepaskę na włosy, albowiem nie lubię jak wchodzą mi na lica. A i nos jest uciskany... Wolny nos w wolnym kraju... Mieć nosa, ho, ho, to jest to...

   A tu bęc...

   Dzisiaj nie wyjdę gdy jest słońce - bez okularów. Zakręciłam się niedawno na ray bany, czyli okulary firmy Ray Ban i zmierzyłam ich dziesiątki. W końcu kupiłam Love Moschino z czerwonymi oprawkami. No, może nie do końca takimi czerwonymi, bo z przodu są jak robotnicza krew, a nausznice mają w kolorze czarnym. Gdy je założyłam na mój semicki (albo grecki) nosek - panie z salonu optycznego stwierdziły, że są jak dla mnie zaprojektowane. Poprosiłam jedną z nich aby zrobiła mi zdjęcie i wysłałam je pędzikiem do dyżurnego dziecięcia mego ulubionego, a nawet ukochanego... - Bierz – odpisało też pędzikiem. - Za tę cenę? Zapytałam raz jeszcze. - Bierz, odpisało – Wyglądasz super.

   Cóż było robić? Dzieci trzeba się słuchać. Wzięłam... Choć nie należę do kobiet, które chcą wyglądać super za wszelką cenę... Trochę wszelką... Bo inne były dwa razy droższe.

   Okulary w etui zamykamy, po kolejny wątek sięgamy... Bo króliki nie czekają i się rozbiegają... Rymie, ty nie w Rzymie? Znowuż mnie chcesz opętać, choć jam i grzeszna i święta..?

   Królika z kapelusza, i to Koleżanko i Kolego, sieciowego, wyciągnęłam kilka lat temu. I to niejednego... Przy czym, od razu zaznaczę, słowo królik jest tu umowne i żartobliwe... Bo tak naprawdę, to nie były króliki, a hi, hi, były to lwy... Oraz orły, sokoły, herosy...

   Nie jestem zalotnicą niebieską, choć lubię flirtować. A i mężczyźni żonaci nie leżą w zasięgu moich stacji. Ale, że żonaty to nie trędowaty... Na przyjaciela się nadaje. Przyjaciół nigdy za wielu! 

   A tu bęc...

   Nadaje albo i nie, che, che... Korespondowałam tylko z osobami, dzięki którym mogłam się rozwijać... Jak to mówią, na poziomie. A nawet z intelektualistami, psze Pana i Pani. Oraz z pewnym celnikiem, choć nie był to, ho, ho Celnik Rousseau. I jestem bardzo im za te wszystkie mejle wdzięczna. Szkoła życia. Jakże zabawna i ciekawa była ta korespondencja. A jaka obfita! Aż szkoda, że tkwi w moich skrzynkach mejlowych zamiast służyć ludzkości.

   ”Teraz, gdym się zestarzał, umysł mam /otwarty / przejrzałem, zrozumiałem i wiem już / niezbicie / Że przez to, iż tak późno zacząłem grać / w karty / bezpowrotnie i głupio zmarnowałem życie.” To Jan Brzechwa...

   Inteligencja i wiedza, niestety, nie zawsze idą w parze w klasą. Tak, jak wiek nie zawsze idzie w parze z mądrością, bo czasami idzie sam... Kiedyś moja młodsza koleżanka dziennikarka powiedziała, że chyba za dużo w tych czasach wymagam od ludzi. Klasy? Zdziwiła się, z klasą od dawna jest źle. Co się stało z naszą klasą? I nie cytuję tutaj Jacka Kaczmarskiego...

   Pora umierać... Ale jeszcze chwilę poczekam... I tak mi dopomóż Bóg! Czuję, że Jana Brzechwę jeszcze raz zacytuję:

   „Umierać trzeba z taktem. A więc dajmy / na to / Nie wtedy kiedy właśnie zaczyna się / lato / Pomyślcie: każdy człowiek o wakacjach marzy w Górach / czy na Mazurach / na słonecznej plaży i nagle ja umieram. Jest mój pogrzeb. / Jak tu / Nie nazwać takiej śmierci wprost szczytem nietaktu…       


Podziel się

komentarze (49) | dodaj komentarz

sobota, 24 marca 2018

Licznik odwiedzin:  1 160 491